Sokféleképpen lehet közösséget teremteni és fenntartani, de rengeteg kihívással jár, kiváltképpen ha önkéntességről van szó.
Az előadáson részletesen kitértünk a generációk közötti különbségekre a munkavállalásban betöltött szerepüket és motivációkat illetően, mely szempontok figyelembe veendők az új generáció toborzásánál. Ezenfelül fókuszba helyeztük a Yerkes-Dodson törvényt a negatív és pozitív stressz forrásainak megértéséhez (U-alakú görbe vizsgálata a stressz és teljesítmény összefüggéseinek, és az arousal szint szerepének megismerésére), majd a burn-out 5 lépcsőjét, az idealizmus, realizmus, stagnálás, frusztráció és apátia állapotait elemeztük.
Fontos, hogy az áldozatkész közösségi munka ne mártír szerepben való kiégéshez vezessen, ebben pedig óriási szerepe van a közösségnek, és annak tagjai közötti kapcsolati hálónak. Energiák létrejönnek az intimitás, vagyis a közösség, illetve az egyén önálló kreativitásának, kompetenciájának megélésében - ez akkor lehet eredményes, ha organikusan fejlődik ki, egyéni motivációkból fakad, és támogatásra talál.
Isten alkotni hívott minket, és erőt adott ehhez Nekünk! Ha kapunk hozzá teret, teremteni tudunk.