Olvasási idő: 4’
Hogyan tovább a siker után? Csináljuk tovább, ahogy eddig - mondván az bevált, vagy a további fejlődés változást követel? A Soharóza egy izgalmas, provokatív előadásokat bemutató rendhagyó és minden szempontból újító kísérleti énekegyüttes, mely idén elérkezett, a szervezetfejlésztésben intézményesülési válságnak nevezett krízispontot. De mit is takar ez?

A Soharóza egy izgalmas, provokatív előadásokat bemutató, rendhagyó és minden szempontból újító kísérleti énekegyüttes, melyben a tagok nem csupán előadóművészek, de társalkotók is. Immár 15 éve vesznek részt különféle, lehengerlően kreatív produkciókban, illetve pedagógiai és kísérleti műfajok fejlesztésében Halas Dóra vezetésével. 

Az együttessel való közös munkánk origója egy klasszikus, a szervezetfejlesztésben intézményesülési válságnak nevezett krízispont, tudniillik amikor egy karizmatikus vezető köré szerveződött csoport eléri a sikernek - legyen ez anyagi, teljesítménybeli, létszámbeli vagy ismertségi - egy olyan pontját, ahol a teljesítés újonnan tapasztalt nehézségei és mértéke az alapvető, eddig fennálló strukturális felépítés átalakulását követeli meg. 

Fotó: soharoza.hu

Egy cég, csoport - jelen esetben együttes - életében ez mindig értékválságot is jelent, és megteremti a kultúra és a működés változásának szükségességét. Képzeljünk el egy fordított piramist, melynek legalsó szintjén a vezető áll, vállán minden munka és felelősség terhével. Nyilvánvaló, hogy ezt nem bírja el, és nem is lehet eredményes hosszútávon az egykor hivatásérzettől és lelkesedéstől fűtött, mára így már sztoikussá vált, heroikus küzdelem a csapatért. A működés ezen módja a személyes kapcsolatokban is visszatükröződik: a karizmatikus vezető két szerepben van egyszerre. A hála és nagyrabecsülés, valamint olykor a döntésekben megnyilvánuló hierarchia terhe egyszerre mozgatják a csoportot, és ebben az ambivalenciában működnek az egymás közti viszonyok is. 

A közös munkát egy QC felméréssel kezdtük, melynek eredményeit ezután a közösség elé tártuk és együtt kielemeztük, feltérképezve az együttes szervezetét meghatározó kapcsolati hálókat, funkciókat, problémákat, illetve azok forrását. Ezek mentén, illetve szocio-dramatikus eszközök segítségével határoztuk meg a fejlesztés irányát és mikéntjét, valamint ennek megvalósításához szükséges konkrét feladatokat. Világossá vált az egész közösség számára, hogy a Soharózák csapata csak úgy tud továbbélni és fejlődni, ha a működéséhez minden tag beleteszi a magáét. A szocio-dramatikus eszközök egyikeként a pozíciócserét alkalmaztuk, a résztvevők egymás iránti empátiájának és megértésének növekedését segítendő elő, örömeik és fájdalmaik átérzése mentén. A játék során “földre dobott párnák” jelölték a különböző funkciókat, feladatokat - ezek mögé kellett beállniuk a tagoknak, beleélve magukat társaik szerepébe, megélve felelősséggeiket, feladataik mennyiségét és súlyát. 

Fotó: soharoza.hu

Egy szervezet működése egyszerre átlátottá vált, hiszen nem csak egy helyzetből, szerepből látták egymást, hanem mindenki mindenhonnan - a munka elkezdett közössé válni. Az eltöltött közös nap után világosan láttuk mindannyian az előttünk álló utat: lett kimenetelünk arra nézve, hogy merre haladjunk tovább, és milyen fókuszpontokban van tennivalónk. A Soharózákban a nyár folyamán munkacsoportok alakultak, melyek szünidejüket nem kímélve dolgoztak fejlesztésükön. A közös munkát augusztus 21-én folytattuk, mely már konkrét szervezeti átalakulást eredményezett. Az együttes működése racionalizálódott: a feladatokat és felelősségeket újraosztották, melynek köszönhetően egy élhető és fenntartható közösséget építettek. Meghatároztunk és szétválasztottunk konkrét funkciókat, mindegyikhez külön pozíciót rendeltünk, továbbá a projektekért való felelősség, illetve annak időbeli behatározása is új rendszerben működik. A fejlesztés nem ért véget a szervezeti munka átalakulásával, a kijelölt működés egyfajta “pilotnak” tekinthető, melynek eredményei a következő hónapokban lesznek láthatóak. 

Ez az oldal sütiket használ.