Olvasási idő: 3’
Egy cég életében az intézményesülési válság a szervezet kultúrájának és működésének megújulását igényli. A változás mindig nehéz és gyakran ellenállást szül, de szükségességének felismerése elengedhetetlen a fennmaradáshoz, kiváltképp a további bővüléshez és új célok eléréséhez. Ez nem volt másként az EFA Flex-nél, EFA Globál-nál és EFA Szervíz-nél sem.

Az intézményesülési válság

A tipikusan karizmatikus vezetők köré szerveződött ún. garázsvállalkozásként induló EFA Flex az - utóbbi évek sikerei következtében kialakult - intézményesülési válság pillanatában fordult hozzánk, hogy szervezetük a megfelelő irányban és módon tudjon tovább növekedni. 

Amikor egy jól menő cég elér egy bizonyos nagyságot - létszámban, árbevételben, sbt. -, gyakran azzal meggyőződéssel folytatják a munkájukat, hogy eddig így csináltuk - tehát ez ezentúl is eredményes lesz”. A szükséges változás felismerésének a hiánya azonban az egyik legnagyobb és legkárosabb tévhit. Mindig nehéz, de át kell esni azon a lelki válságon, hogy a megújulás kívánatos, és hosszú távon jövedelmező. A közös munka annak köszönhető, hogy az EFA Flex vezetése, illetve Köbli Attila meghatározó tulajdonos és vezető ezt kitűnően felismerte. 

Az elmúlt évek során folyt intenzív együttműködési munkával,- melynek egyfelől a szervezeti struktúra átalakítása, másrészről készség- és az együttműködésfejlesztés állt a fókuszában - számos tanulságos fejlesztési lépésen vagyunk túl. A tulajdonosi körrel, valamint az összetételében azóta változó menedzsmenttel a fejlesztés folyamatos és töretlen. 

Az önkéntes részvétel fontossága

A változás mindig nehéz, és ellenállásokat szül, még támogató vezetés esetén is. Gyakori, hogyha valaki meghallja a képzés szót, nem lehetőségként tekint rá, hanem büntetésként, vagy azt gondolja, hogy ezek szerint nem elég jó, és a munkájával kapcsolatban probléma merült fel. 

A cégek vezetősége sokszor kötelezővé teszi a különböző fejlesztéseken, képzéseken való részvételt az alkalmazottainak; az önkéntesség egyáltalán nem áltanos, holott nagyon is fontos - ha nem szükséges. Tanácsadóként a fejlesztések egyik legnagyobb feladata az így kialakult ellenállással való megküzdés. Ez jelen munkánk során is beigazolódott, ahogy a önkéntes részvétel lehetővé tételének eredményessége is. 

Kezdetben a fejlesztő munkába nem csupán a vezetőséget vontuk be, de a készségfejlesztést és együttműködés-fejlesztést alsó szintekre is levittük, felismerve, hogy akár koordinátor, irodavezető, de fizikai munkások is meghatározó szerephez tudnak jutni kliens építésben, illetve más területeken. A kötelező részvétel ellenállást szült a fizikai állományban, így a kezdeti nekifutás után kifejezetten azokra fókuszáltunk, akik valóban nyitottak a fejlesztésre és változásra, és a munkát önként vállalják. A kockázatos fordulat eredményesnek bizonyult, ugyanis a képzéseken résztvevők fejlesztése egy idő után megmutatkozott a munkájukban és hozzáállásukon, így a többiek számára is nyilvánvaló vált annak pozitív volta és hozadéka. A későbbiekben az irodai és fizikai  állomány is csatlakozott a képzéshez, és évek óta nagy sikerű strukturális és kompetencia-fejlesztéseket folytatunk az EFA Flex, illetve azóta kibővített EFA Globál és EFA Szervíz cégeknél. 

Új irányok a szervezetfejlesztés mentén

A készség- és együttműködés-fejlesztéssel párhuzamoson a cég egy másik nagy projektébe is bekapcsolódtunk. Egy nagyszerű interim tanácsadó, Nagy Zsolt tanácsadó segítségével a cég tovább bővül, hogy a közeljövőben a világpiacon mint digitális szolgáltató tudjon megjelenni. Ez értékesítési struktúrához való hozzáállás természetesen a sales és business developing  tevékenységeken túl sok más terület teljes átalakulását jelenti, aminek szervezetfejlesztési részében lelkesen működünk közre. 

Ez az oldal sütiket használ.